Jsme malá chovatelská stanice z jihu Čech. Naše rodina měla již po několik desetiletí různá plemena psů, teprve vousatky (správně tedy britské pastevecké plemeno bearded collie) nás však chytly za srdce a rozhodli jsme se věnovat pouze jejich chovu. Základ naší chovatelské stanice byl položen jedním vrhem francouzských buldočků odchovaným na ještě ne mezinárodně uznanou ch. st. "z Vilete". Počátky chovatelské stanice "z Vilete Bohemia" sahají do roku 1996, kdy jsme si nechali uznat název mezinárodně, do stejné doby sahá i prvotní zájem o plemeno bearded collie.  Nejprve jsme se v roce 1997 přihlásili do Klubu chovatelů bearded collií, jehož jsme od té doby nepřetržitě členy. První beardedka k nám přišla v roce 1999 - uhlově černá fenka Arinka Black Horká čokoláda z jihu Moravy. Arinka se stala zakladatelkou našeho chovu, její nádherná hlava, tmavé oko plnochrupost se snažíme mimo jiné v chovu upevňovat, což se poměrně daří. Arinky potomstvo najdeme nejen v České republice, ale i v zahraničí. Dožila se více než 15 let v pěkné kondici a bude nám dlouho chybět.

Úmysl nechat si fenečku z prvního vrhu jako pokračovatelku chovu jsme měli již před plánovaným krytím a když se narodila kouzelná holčička ve vysněné modré barvě, bylo jasné, že zůstane doma. Šerinka - Ascher z Vilete Bohemia, jak jsme ji pojmenovali, nám vždy dělala jenom radost nejen svým pasáckým uměním, krásnými výstavními výsledky, ale především svými potomky. Sice jsme neměli moc šance účastnit se s ní výstav, když byla ještě mladá, ale přesto Šerinka získala náš první šampionát ve věku 8 let. Mohli jsme se radovat celkem ze třech vrhů jejích štěňátek, která byla roztomilá a krásná a jak pracovně tak výstavně velmi úspěšná - z jejich potomků pochází několik šampionů a zakladatelů chovatelských stanic. Šerinka se v roce 2018 v plném zdraví dožila již 16. narozenin. V roce 2006 se nám naskytla možnost dovézt si fenku z Chorvatska s unikátním rodokmenem sestávajícím z velké většiny z jedinců Potterdale. Sagena Molly v létě přicestovala k nám. Molly je exteriérově vynikající  a rovněž výborný pastevec, bohužel je kvůli nálezu DKK nechovná a není příliš zdravá. Místo na gauči a v posteli má však vždy zarezervované.

Když jsme Šerinku nakryli poprvé v Německu s krásným psem dovezeným z Anglie Laurusem - Strike it Rich at Ramberhay a štěňátka rostla jen do krásy. Rozhodli jsme se, že Šerinky poslední vrh budeme opakovat a necháme si pokud možno modrou fenečku. Naše modlitby byly vyslyšeny a ve vrhu F se narodily dvě holčičky černá a modrá. Jak jinak modrá zůstala doma. Fiuška - Fiorela z Vilete Bohemia je pravá následovnice své matky. Je krásná, mazlivá a ještě navíc velmi temperamentní. Pro míček by se vrhla i ze skály, miluje máchání se ve vodě, lítání v blátě a podobné činnosti. Fiuška dosáhla na několik šampionátů a vítězů plemene i umístění v závěrečných soutěžích. Mimo jiné je naším prvním mezinárodním šampionem. Fiuška nám během své devítileté výstavní kariéry přinesla mnoho radosti a úspěchů a bude pro nás navždy ideálem jak má vypadat správná beardedka! Je maminkou dvou vrhů, z nichž nejvýznamnějších sportovních výsledků dosáhla v Norsku fenka Henessy a výstavních v Chorvatsku pes Haribo, který se při sporadické účasti na výstavách stal několikanásobným šampionem a majitelem pěkné kolekce 10 CACIBů za 365 dní.

V roce 2013 bylo již načase pořídit následovnici a z poslední Fiušky vrhu H, jsme si nechali černou fenku Lili - Hailey z Vilete Bohemia. Lili získala několik pěkných výstavních výsledků, ale kvůli její extrémně silné nechuti cestovat autem ji nechceme s dokončením šampionátů příliš trápit cestováním. Lili má obrovský temperament, vysoký intelekt a nesporné exteriérové kvality. Lili se stala v roce 2017 maminkou prvního vrhu nádherných štěňátek, která dělají majitelům jenom radost. A my bychom se do jejich řad chtěli také při dalším vrhu přidat a nechat si doma ji již 4. pokračovatelku chovu z Vilete Bohemia. Snad se nám to poštěstí.
Zleva roční pes Charmail z Vilete Bohemia, jeho pětiletá matka Hailey z Vilete Bohemia, její desetiletá matka Fiorela z Vilete Bohemia a jejích šestnáctiletá matka Ascher z Vilete Bohemia


Šerinka VCh. Ascher z Vilete Bohemia a její potomci Ch. Filippo z Vilete Bohemia, Ch. Dreamy z Vilete Bohemia a Ch. Catrin z Vilete Bohemia


"z Vilete Bohemia" je mezinárodní název chovatelské stanice, chráněný ČMKU a FCI a jsme členem Klubu chovatelů Bearded collie.