Kynologii se věnuje naše rodina dlouhá léta. Zkušenosti jsme měli hlavně s loveckými plemeny psů. V roce 1996 vznikla naše mezinárodně uznaná chovatelská stanice „z Vilete Bohemia“. Do té doby sahá i počátek našeho zájmu o plemene bearded collie, které si vyhlédla dcera na mezinárodní výstavě psů v Brně.

První bearded collie přišla do našeho domova v létě roku 1999. Z jižní Moravy jsme si přivezli černou Arinku – Arinka Black Horká čokoláda. Arinka byla kouzelné uhlově černé stvoření s nádhernou hlavou a oříškovýma očima. Později se stala zakladatelkou našeho chovu bearded collií a byla součástí našeho života více než 15 let.

Postupem času jsme došli ke stejnému závěru jako většina majitelů, že beardedka nemůže zůstat v rodině pouze jedna. Po modré beardedce jsme toužili vlastně od začátku. Proto jsme ani chvilku neváhali, když se v našem prvním vrhu v lednu roku 2012 narodila modrá fenečka Ascher z Vilete Bohemia.

Se Šerdou jsme atmosféře psích výstav i kouzlu chovatelství již zcela propadli. Šerda je nejen exteriérově výborný, ale i povahově náš nejúžasnější pes. Potěšila nás řadou úspěšných potomků, kteří se mimo jiné stali i zakladateli několika chovatelských stanic. V lednu roku 2018 oslavila v plném zdraví a svěžesti své 16. narozeniny!

V roce 2006 se nám naskytla možnost dovozu černé fenky z Chorvatska s unikátním rodokmenem s úspěšnými předky z nejlepší chovatelské stanice Potterdale. Neváhali jsme a Sagena Molly posílila naši beardedčí smečku. Bohužel plány s Molly nám nevyšly a do chovu nikdy nezasáhla, hlavně kvůli ne příliš pevnému zdraví.

Záměr nechat si doma Šerinky dceru jsme měli dlouhou dobu. Když se štěňátka s výjimečným německým psem importovaným ze země původu plemene Velké Británie, začala jevit velice slibně, rozhodli jsem se toto spojení opakovat a nechat si z něj fenku pro budoucnost. V roce 2008 se nám narodila z tohoto spojení modrá fenka Fiorela z Vilete Bohemia. Fiuška se stala jedním z našich nejúspěšnějších odchovanců. Je krásná, mazlivá, temperamentní, chytrá... je pro nás vzorem jaká má beardedka být a jak má vypadat.

Každý chovatel by měl mít svůj cíl a tím naším se stal odchov zejména zdravých exteriérově kvalitních jedinců s pravou beardedčí povahou. Musí být elegantní a mít nádherný výraz typický pro naše plemeno. Do chovu vybíráme pouze zdravé a exteriérově kvalitní jedince, velký důraz klademe na dysplazii kyčelního kloubu či plnochrupost.

Naši současnou smečku tvoří čtyři beardedky. Tři jsou již důchodového věku a užívají si klidné stáří. Naši nejmladší je černá fenka Lili – Hailey z Vilete Bohemia, která pochází již ze 3. generace námi odchovaných beardedek.

O výsledcích i životě našich beardedek doma i odchovanců si můžete přečíst v jednotlivých záložkách těchto webových stránek.

- Alena Kratochvílová, jaro 2018 -

Šerinka VCh. Ascher z Vilete Bohemia a její potomci Ch. Filippo z Vilete Bohemia, Ch. Dreamy z Vilete Bohemia a Ch. Catrin z Vilete Bohemia


"z Vilete Bohemia" je mezinárodní název chovatelské stanice, chráněný ČMKU a FCI a jsme členem Klubu chovatelů Bearded collie.